השיטות החדשות של הדברת מזיקים

ההתפתחויות הרבות בשנים האחרונות הביאו לעלייה במודעות לחשיבות השמירה על איכות הסביבה וכן בחשיבות הבריאות. לפיכך, סוגי הדברת מזיקים שונים אשר היוו עד לא מזמן את הבסיס למיגור מזיקים בחקלאות ובתעשייה וכן במגזר הפרטי ובשירותי הדברת מזיקים לבתים – מקבלים "חיזוקים" שונים ואפילו נהדפים מעט הצידה ממרכז הבמה, תודות למוצרי הדברת מזיקים אקולוגיים שונים המיועדים לשימוש פרטי או חקלאי, המקבלים לגיטימציה לא מבוטלת והופכים יותר ויותר פופולאריים. אין ספק שמדובר בהתקדמות ראויה לשבח, שכן היא מהווה תרומה  חשובה לכל הנוגעים בדבר.

סוגים שונים של הדברת מזיקים נכנסים לשוק ואנו עוד עדים לתהליך ייצור של חומרי הדברת מזיקים נוספים. ביניהם נמצא חומרים ירוקים וחומרי הדברת מזיקים אקולוגיים, חומרי הדברת מזיקים אלקטרוניים וביולוגיים, ועוד. ניתן לחלק את הסוגים השונים של חומרי ההדברת מזיקים לשיטות שמקבלות שימוש בעיקר בתחום התעשייה, ואחרות המיועדות לשוק הפרטי ולחללים קטנים בעיקרם. אלו הם חומרי הדברת מזיקים המגיעים באריזות ייעודיות ובדרך כלל מקבלים שימוש על ידי מדברים מקצועיים. חומרי הדברת מזיקים חקלאיים, לעומתם, מבוססים על מחקר מרובה שנים ולא מעט הם פרי מעבדות ישראליות.

מדענים וחוקרים ישראליים שמו לעצמם את המטרה החשובה של הפחתת הנזק לתוצרת החקלאית, המרוססת מדי עונה במאות אלפי חומרים כימיקלים. כידוע, חומרי הדברת מזיקים  מסורתיים הם גורם מזיק לבריאות האדם, אולם במשך זמן לא מבוטל קיבלו החומרים הכימיקלים העדפה על פני מוצרים מתולעים או כאלה המגיעים עם מזיקים, ומאחר והיצרנים לא היו מוכנים להשקיע בחומרי הדברת מזיקים יקרים יותר, אזי התוצרת שקיבלו הצרכנים לביתם תמיד הייתה תחת הדברת מזיקים בחומרים רעילים.

כאמור, השנים האחרונות הביאו עימן לא מעט חידושים בתחום ההדברת מזיקים וכיום כבר אין הכרח לצרוך מוצרים שרוססו בחומרים כימיקלים מאחר וישנן לא מעט סחורות בהן מיושמות שיטות הדברת מזיקים חכמות ומתקדמות שאינן עולות סכומי כסף משמעותיים ליצרן ומגיעות לתוצאות מרשימות מבחינת יכולת החיטוי של התבואה. אחת השיטות המהוות מקור לגאווה היא שיטת הדברת מזיקים התנהגותית המצמצמת את היקפי ההתרבות של המזיקים. בשיטה זו נמנע תהליך ההתרבות ומספר המזיקים מצומצם בהיקף משמעותי. התבואה, לפיכך, נקייה מחומרים לא רצויים מחד וממזיקים מאידך.

השוק הפרטי, לעומת זה החקלאי, אמנם רווי גם הוא בלא מעט שיטות הדברת מזיקים חדשות אולם אלו ברובן נוטות לכיוון האקולוגי ומנסות ליישם ככל הניתן גישות ירוקות השומרות על איכות הסביבה. שיטות הדברת מזיקים אלו יכולות להיות לכידה של המזיקים באמצעות מלכודת, וסילוקם מחלל הבית, הדברת מזיקים באמצעות שיטות אלקטרוניות בהן מופק צליל המבריח את המזיקים, ריחות מבריחי מזיקים או חומרים אחרים שאינם פוגעים פיזית בסביבה אך גורמים למזיק להתרחק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן