זיפות גגות – איך זה עובד?

מזג האוויר הישראלי בחורף בפרט ובעונות השונות בכלל – מחייב אותנו לבצע עבודת איטום גגות איכותית אחת לתקופה, שתוודא כי אנו בטוחים בתוך בתינו וכי אין סכנה של חדירת נוזלים, רטיבויות, פטריות שונות, סתימות או בלאי של החומר, גגות מתכלים ומתבלים, תקלות בפעילות המערכות השונות ועל מנת לשמר את המבנה בו אנו מתגוררים למשך שנים רבות. אחד הענפים הותיקים ומהחומרים הותיקים המשמשים לאיטום הוא בדרך של זיפות גגות באמצעות זפת.

איטום גגות הינה מלאכה המצריכה השקעה של זמן, ידע וניסיון רב שנים – המתבססת על היכרות עם חומרי איטום כאלה ואחרים, כמו גם ניסיון עם מקרים מיוחדים, מתן מענה לבעיות המתעוררות בשטח ויכולת היערכות טובה תוך ביצוע עבודה איכותית, משקיעה ויסודית. כיום, ניתן למצוא בארצנו לא מעט חברות זיפות גגות המבצעות עבודה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר, ואולם בעקבות היעדר פיקוח רשמי בענף זה, קיימים לא מעט ליקויים בתחום, עבודות ברמה חובבנית או בעלי מקצוע המבצעים עבודה ברמה נמוכה.

זיפות גגות מקצועי עליו להתבצע על ידי איש מקצוע מנוסה ומיומן, בעל תעודת הכשרה מתאימה ורשמית ממשרד התמ"ת. לאחר ביצוע זיפות גגות יש להוסיף שכבה של סיד, על מנת לשמור על משטח הזפת וכן כדי להגן עליו מפני קרינת השמש הישירה.

בכל עבודת זיפות גגות חשוב מאוד לוודא כי אכן התקיימה הכנה מספקת לעבודה. לפני תחילת מלאכת זיפות גגות יש לוודא כי השיפועים על הגג מתאימים לכיוון זרימת המים הרצוי בעת ירידת גשמים וממטרים אחרים, שאכן מותקנים מרזבים איכותיים שישלימו את העבודה של זיפות גגות וכי החומרים הקיימים חזקים דיים. לפני כל עבודת זיפות חשוב מאוד לנקות את הגג כולו מחומרים ולכלוכים שונים כגון רהיטים זרוקים, ניירות ושאריות פסולת, אבק, חול ולכלוכים אחרים.

בדיקה מחייבת טרם תחילת זיפות גגות היא של ניקיון המרזבים, הצינורות המקושרים לגג ומערכות ניקוז הנוזלים. לא אחת, עבודות זיפות גגות רבות 'נופלות' למעשה בשל ניקוז לא איכותי של הנוזלים מהגג למטה. לפיכך חשוב מאוד לוודא כי כל מערכות הניקוז מתפקדות לפי התכנון ואכן מוכנות לעבודה של זיפות גגות מקצועית עד לפרט האחרון.

לפני ביצוע עבודה של זיפות גגות חשוב מאוד להכין את משטח הגג באמצעות שכבה ביטומנית המפרידה בין הזפת החם לבין משטח הגג הקר יחסית. הפרדה זו של משטח ביטומני הינה חיונית להצלחת זיפות גגות ובלעדיה, או בביצוע קלוקל שלה – שכבת הזפת לא תיצמד היטב לגג והעבודה תהא לא יעילה כליל. חשוב לוודא כי אם נוצרו בועות פיברגלאס – אלו יחורצו או ייפתחו על ידי חברת האיטום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן