עיניים אדומות ומגרדות – מה עושים?

"עין אדומה" הוא מונח כללי המשמש לתיאור עיניים אדומות ומגורות. האדמומיות מתרחשת כאשר כלי דם זעירים מתחת לפני השטח של העין מתרחבים או מודלקים. התופעה יכולה להופיע בעין אחת בלבד או בשתיהן , ויכולה להתפתח באופן הדרגתי או להופיע בפתאומיות בהתאם לגורם לתופעה. האודם יכול להיות מלווה בכאב עיניים , גרד , הפרשות מהעיניים , נפיחות או שינויים בראייה כמו טשטוש ולתסמינים הנלווים חשיבות רבה באבחנת הסיבה לאודם בעיניים. ברוב המקרים מדובר במצב שאינו מסוכן וצפוי להשתפר עם הזמן עם או ללא טיפול בייתי. אף על פי כן , במידה והאודם נמשך מעל לשבוע, הראייה נפגעת או שהמטופל סובל מכאבים חשוב לראות רופא עיניים לצורך אבחנה וטיפול במצב. מצבים שונים שיכולים לגרום לעין אדומה :

אלרגיה : כאשר גוף האדם נחשף לאלרגן מסוים (כמו אבק או קשקשים של בעלי חיים) , המערכת החיסונית מזהה אותו כגורם זר ועוין ומגיבה בהתאם. הגוף משחרר היסטמין שגורם לכלי הדם בעיניים להתרחב והעיניים הופכות אדומות, דומעות ומגרדות. לפעמים יופיעו תסמינים שונים שיעידו על אלרגיה כמו התעטשויות או פריחה על הגוף.

כדאי גם לקרוא: שעורה בעין – למה זה קורה ואיך מטפלים?

דלקת לחמית (conjunctivitis) : בין דלקות העיניים הנפוצות ביותר, במיוחד בקרב ילדים. זה קורה כאשר הלחמית, שכבה דקה ושקופה המכסה את הלבן של העין, מזדהמת. כאשר הלחמית נגועה, כלי הדם שבה מתרחבים כתגובה לתהליך הדלקתי, מה שהופך את העין לאדומה או ורודה. פעמים רבות תימצא גם הפרשה דביקה מהעיניים. ברוב המקרים מדובר בזיהום ויראלי ולרוב הם משתפרים גם ללא טיפול אך חשוב לדעת כי מדובר בזיהום מדבק מאוד. דלקות עיניים חיידקיות דורשות טיפול אנטיביוטי וגם הם יכולים להיות מדבקים אך פחות מהזיהומים הוויראליים.

עיניים יבשות : כאשר העיניים לא מייצרות מספיק דמעות או שהרכב הדמעות לא מאוזן (בדרך כלל מחסור בחלק השומני של הדמעה) מתקבלת עין יבשה. התסמינים יכללו עקצוץ או צריבה בעיניים, ריבוי דמעות ותחושת יובש. המטופל עשוי להתלונן על כאב והעין יכולה להיות אדומה. המצב נפוץ בעיקר בקרב נשים , במיוחד בגיל מבוגר. עין יבשה יכולה להיות תופעת לוואי של נטילת תרופות מסוימות , וניתן להקל על הסימפטומים על ידי טיפות עיניים מלאכותיות, או לנסות לאבחן ולטפל בשורש הבעיה.

מצבים נוספים רבים יכולים לגרום לעין אדומה כגון פציעה בעין, גלאוקומה, מצבים שאינם עיניים כמו שימוש באלכוהול וסמים , עישון ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.